Fotóalbum
Központi Hivatal, Templom
Központi Hivatal, Templom
http://www.or.hu/images/fotoalbum/kozpont_hivatal_templom.jpg
Az Őri tó
TELEPÜLÉS VÉDETT TERMÉSZETI ÉRTÉKEI (x)
Vajai Őstó 60 ha, ebből 35 ha.az őri, 15 ha a vajai, 10 ha a kántorjánosi gazdák tulajdonában van. A tó igen gazdag növényvilággal és állatvilággal rendelkezik, számos növény Európában egyedüli. Érdekes látnivalója az úszóláp, amely szél hatására ide-oda vándorol. Természetvédelmi terület a Magyar Állam tulajdona.
Úszó lápi szigetek
Kialakulásuk egyszerű természeti jelenség. A különböző vízinövények (nád, és más gyékényfajok) sarjhajtásokat neveltek a víz felszínén, majd a vízen lebegő növényi részek, nádlevelek sokaságából az évek során vastag réteg alakult ki. Aztán az idők folyamán erre a lebegő rétegre a környező homokdombokról a szél port, szerves anyagokat és különböző növények magvait szórta el. A vastag, levegővel nem érintkező eltőzegesedett rétegen kisarjadtak a szél és a madarak által hordott magvak, buja növényzet alakult ki.Az egybefüggő, lebegő ingólápból a szél kisebb-nagyobb részeket szakított le, így alakultak ki a bokrok, fák, nád és aljnövényzettel borított úszó lápszigetek, melyek a vízállás szerint hol felemelkedtek, hol pedig visszasüllyedtek. Mivel az egész a víz felett lebegett, a növények nem tudtak legyökerezni a tó aljára.
Növényvilága
Az úszó lápszigeteken megtalálható az éger, a füz. A fák lábain élő növények között találunk páfrányokat, például a tőzegpáfrány (Thelypteris palastris), szálkás pajzsika (Dryoptteris palustris), a jégkorszakból itt maradt tarajos pajzsika (Dryopteris cristata ). Megtalálható a nyúlánk sás (Carex elongata), vízimenta (Mentha aquatica) sokasága, réti fuzény (Lythrum salicaria), hagymaburok és a jó vízállású ingólápok ritka relikviumfaja, a tőzegeper (Comarum palustra) . A Vajai-tó növényvilága változatos. Az úszó szigetek növényzetéhez hasonlóan több ritka növényfaj található a partmenti füzesek és nádasok környékén is. A nád- és gyékényszegélyezte partokon a zsurlók, mentafélék szomszédságában virít a sárga virágú salátaboglárka (Ficaria verna) és a lizinka futó változata a pénzlevelü lizinka (Lysimachia nummularia) is. A vízben számtalan hínárfajta: sima tócsagaz (Cetatophyllum Submersum) mellett virít a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba). A tó mögötti befolyás környékén nyílik a mocsári gólyahír, a tüdőfü (Pulmonaria Officinalis), a lizinka, a vizimenta. A befolyás mögött húzódó viszonylag háborítatlan rét növényei között pedig a pázsitfüfélék számos faja, mint a rezgőfü (Briza media), itt no a réti kakukkszegfü (Dianthus superbus) , réti boglárka (Ranunculus acris), a vadsóska (Rumex patentia), füzikefélék (Epilobe) is. A tavat körülvevő szárazabb domboldalakon akác és fenyőerdők, homoki gyepek mozaikjain fellelhető a ligetszépe, a kék iringó, és a vérehulló fecskefü is.
Állatvilága
A Vajai-tó állatvilága is változatos. A tó vizében él a csibor, vízi skorpió, a botpoloska, a tavi kagyló, a hegyes iszap csiga, a lapos, kerek, tányér kagyló. Nagy számban megtalálható a lápi csík. A kétéltűek közül fellelhető a tavi béka (Rana ridibunda) , a kecskebéka és még számos más békafaj is. A hüllők közül a vízisikló (Natrix natrix) és a mocsári teknős él itt, a madarak közül pedig többféle vízimadár, mint a szárcsa, a tőkés réce, a vadlúd és a fehér gólya. A nádasokban fészkel a nádi rigó, a függőcinege és az őszapó is.
A halfajokról
A fajtánkénti megoszlás átlagosnak mondható. Régen gyönyörű aranykárászok voltak a tóban, ebből ma egyet sem találni, az ezüstkárász váltotta fel. Van harcsa, csuka, süllő, ponty (tő és nyurga is), amur, busa, régen compó (cigányhal) is, törpeharcsa, dévér és egyéb keszegfélék, sneci (sok, szinte mindenütt lehet fogni). Lehalászás már nagyon régen volt , így a halaknak volt idejük megnőni. Komoly kapitális harcsák, amurok, pontyok vannak (voltak is), fogtak itt kilencven kiló körüli harcsát is. A halak növekedéséhez értékes teret nyújt az őslápok alatti rész, mert ezek úsznak a vízen, így alatta a gyökerek, gallyak között megfelelő búvóhelyet találnak. Itt tanyázik a kapitális halak zöme, de főleg a nagy harcsák vannak bent. A tóban több helyen van "mesterséges" akadó is, ahol süllő, csuka, sügér található szép számmal, de tavasszal jól fogható itt a ponty is. Jelentős a nagyméretü amur-állomány, komoly nagy busák is (látható volt negyven kiló körüli is). A ponty-állomány jelentős és folyamatosan telepített (a kárásszal és dévérrel együt), amiből az őshonosok le is ívtak rendesen.
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola
Jármi-Papos-Őr Általános Iskola
Őri Bibó István Általános Iskola
Tagintézménye
4336 Őr
Arany J.ut 2.sz.
Községi Könyvtár
Községi Könyvtár
4336 Őr, Arany J.ut 2.sz.
Napközi Otthonos Óvoda
Napközi Otthonos Óvoda
4336 Őr, Rákóczi út 48.sz.
ŐR KÖZSÉGI POLGÁRŐRSÉG
Az egyesület neve: ŐR KÖZSÉGI POLGÁRŐRSÉG.
Az egyesület székhelye: 4336 Őr, Kossuth út 2.sz.
Az alapítás ideje: 2007. január 11.Református Templom (egyházi tulajdon)
MŰEMLÉKI VÉDETTSÉGŰ ÉPÜLETEK (X)
Református Templom (egyházi tulajdon)
MŰEMLÉKI VÉDETTSÉGŰ ÉPÜLETEK (X)
Református Templom (egyházi tulajdon)
MŰEMLÉKI VÉDETTSÉGŰ ÉPÜLETEK (X)